Sestra a kompetencie očami pacienta alebo situácia, ktorá je tabu

Autor: Nikola Králiková | 28.4.2016 o 12:54 | Karma článku: 2,48 | Prečítané:  318x

Sestričky, milované i nenávidené. Tie, ktoré pomáhajú, ale vedia i rázne uzemniť pacientov. Tie, ktoré bojovali a nevybojovali. 

Tie, ktoré sa chcú vrátiť na stredné školy, pričom im nikto nepovedal, že po priamom návrate vzdelávania sa na stredné školy priamo úmerne klesnú i vybojované platové podmienky skoro o 100 eur. Radšej nechávajú znieť hlasy naďalej, že tie čo mali stredné školy boli lepšie pripravené pre prax. No boli a časom zostarli. Bolia ich kolená, nohy, chrbty i ruky a hádam i vlasy na hlave. Dôchodkový vek sa im zvyšuje, a tie ktoré idú do dôchodku odchádzajú s 200 eurovými dôchodkami, ale stále sú hrdé. Na čo vlastne? No úprimne povedané nemajú byť načo hrdé, lebo časy, kedy sa mohli s pacientom rozprávať sú preč.

Americký systém starostlivosti v podmienkach komunistického zdravotníckeho systému, ktorý funguje dodnes je nemysliteľný. Prečo, pretože nepotrebujeme v štátnych nemocniciach suitu krásnych modeliek doktoriek s korunou na hlave, ale potrebujeme presný opak. Tú sanitárku, toho asistenta. Práve títo ľudia by mali tvoriť gro personálu, skoro až dve štvrtiny, až za tým majú nasledovať sestry a následne lekár. Ako to myslíme? Nasledovne: Na vrchole pyramídy stojí lekár, pod ním je sestra a spodnú priečku obsadil zdravotnícky asistent, sanitár, ošetrovateľ.

 
  

 

Tento model i vo finančnej sfére vyjde lacnejšie ako terajší model. Prečo, pretože z jedného platu lekára by sa vedeli zaplatiť dvaja ošetrovatelia, pričom by si i ošetrovatelia prilepšili a zdravotnícky systém by ušetril. Prečo to vlastne takto nemôže fungovať u nás, keď v iných krajinách to bezproblémovo funguje? To je doteraz nezodpovedanou otázkou.

 Čo vlastne pre pacienta znamená práca sestry? Okrem toaliet sa často stáva, že počas nočných služieb ostávajú na oddeleniach samé a v prípade problémov pacienta podľa kompetencií nemôžu samostatne podať bez lekára ani základné lieky na bolesť, alebo proti horúčke. Kým sa v nočnej službe uráči prísť doktorovi na oddelenie trvá to skoro 15 minút v tom lepšom, v horšom prípade čaká pacient v bolestiach i dlhšie, pretože tá milovaná sestrička sa stáva nenávidenou, pretože mu nedala tabletku. Nemôže si to dovoliť, nemôže sa pripraviť o prácu pre porušenie svojich kompetencií. Vysvetľovať pacientovi s bolesťami túto nezmyselnosť znamená ako keby ste hádzali hrach na stenu. Nepochopí, prečo nemôže dostať liek. Táto kontroverzia tu je a každého z nás napadne iba v momente, ak ste pacient.

Ako vlastne môžeme my pacienti pomôcť tomuto systému, kde sestrička nemôže podať pacientovi ani tabletku, proti bolesti, bez toho, aby sa bála o svoju prácu? Spojením síl sestier a pacientov. Rozhodnutím pacientov, že v kritickej situácií im môže podať liek i sestra, ktorá je na službe nonstop a nie iba čakať na lekára, ktorý príde z lekárskej izby. Zrušiť tento nezmyselný status quo môžu iba sami pacienti/ klienti. Teda my všetci. Petíciou, informovaním o tomto probléme, diskusiou. Nie v zmysle, keď lekár s x tisícovým platom povie, že sestra patrí na strednú školu a pacient má byť trpezlivý, lebo on je vysokoškolský vzdelaná osoba. Nie. Štýlom, ktorý je počuť, ak to nejde na Slovensku, je potrebné diskutovať o tomto probléme v Európskej únii, na medzinárodnej úrovni.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

SVET

Sochy ničia na Ukrajine aj v Poľsku, pokračujú Američania

V Amerike sa šíri ničenie sôch z čias občianskej vojny.


Už ste čítali?