Sestra a kompetencie očami pacienta alebo situácia, ktorá je tabu

Autor: Nikola Králiková | 28.4.2016 o 12:54 | Karma článku: 2,48 | Prečítané:  304x

Sestričky, milované i nenávidené. Tie, ktoré pomáhajú, ale vedia i rázne uzemniť pacientov. Tie, ktoré bojovali a nevybojovali. 

Tie, ktoré sa chcú vrátiť na stredné školy, pričom im nikto nepovedal, že po priamom návrate vzdelávania sa na stredné školy priamo úmerne klesnú i vybojované platové podmienky skoro o 100 eur. Radšej nechávajú znieť hlasy naďalej, že tie čo mali stredné školy boli lepšie pripravené pre prax. No boli a časom zostarli. Bolia ich kolená, nohy, chrbty i ruky a hádam i vlasy na hlave. Dôchodkový vek sa im zvyšuje, a tie ktoré idú do dôchodku odchádzajú s 200 eurovými dôchodkami, ale stále sú hrdé. Na čo vlastne? No úprimne povedané nemajú byť načo hrdé, lebo časy, kedy sa mohli s pacientom rozprávať sú preč.

Americký systém starostlivosti v podmienkach komunistického zdravotníckeho systému, ktorý funguje dodnes je nemysliteľný. Prečo, pretože nepotrebujeme v štátnych nemocniciach suitu krásnych modeliek doktoriek s korunou na hlave, ale potrebujeme presný opak. Tú sanitárku, toho asistenta. Práve títo ľudia by mali tvoriť gro personálu, skoro až dve štvrtiny, až za tým majú nasledovať sestry a následne lekár. Ako to myslíme? Nasledovne: Na vrchole pyramídy stojí lekár, pod ním je sestra a spodnú priečku obsadil zdravotnícky asistent, sanitár, ošetrovateľ.

 
  

 

Tento model i vo finančnej sfére vyjde lacnejšie ako terajší model. Prečo, pretože z jedného platu lekára by sa vedeli zaplatiť dvaja ošetrovatelia, pričom by si i ošetrovatelia prilepšili a zdravotnícky systém by ušetril. Prečo to vlastne takto nemôže fungovať u nás, keď v iných krajinách to bezproblémovo funguje? To je doteraz nezodpovedanou otázkou.

 Čo vlastne pre pacienta znamená práca sestry? Okrem toaliet sa často stáva, že počas nočných služieb ostávajú na oddeleniach samé a v prípade problémov pacienta podľa kompetencií nemôžu samostatne podať bez lekára ani základné lieky na bolesť, alebo proti horúčke. Kým sa v nočnej službe uráči prísť doktorovi na oddelenie trvá to skoro 15 minút v tom lepšom, v horšom prípade čaká pacient v bolestiach i dlhšie, pretože tá milovaná sestrička sa stáva nenávidenou, pretože mu nedala tabletku. Nemôže si to dovoliť, nemôže sa pripraviť o prácu pre porušenie svojich kompetencií. Vysvetľovať pacientovi s bolesťami túto nezmyselnosť znamená ako keby ste hádzali hrach na stenu. Nepochopí, prečo nemôže dostať liek. Táto kontroverzia tu je a každého z nás napadne iba v momente, ak ste pacient.

Ako vlastne môžeme my pacienti pomôcť tomuto systému, kde sestrička nemôže podať pacientovi ani tabletku, proti bolesti, bez toho, aby sa bála o svoju prácu? Spojením síl sestier a pacientov. Rozhodnutím pacientov, že v kritickej situácií im môže podať liek i sestra, ktorá je na službe nonstop a nie iba čakať na lekára, ktorý príde z lekárskej izby. Zrušiť tento nezmyselný status quo môžu iba sami pacienti/ klienti. Teda my všetci. Petíciou, informovaním o tomto probléme, diskusiou. Nie v zmysle, keď lekár s x tisícovým platom povie, že sestra patrí na strednú školu a pacient má byť trpezlivý, lebo on je vysokoškolský vzdelaná osoba. Nie. Štýlom, ktorý je počuť, ak to nejde na Slovensku, je potrebné diskutovať o tomto probléme v Európskej únii, na medzinárodnej úrovni.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kocáb: Kisku už dlho uznávam, ocenenie ma šokovalo

Pre SME hovorí, že je hrdý slniečkar. Keď pôjdeme tvrdou silou, nemáme šancu.

KOMENTÁRE

Plot bol jeho nápad, nie Orbánov. Dnes má dom kúsok od pletiva

Ako sme sa nestretli so starostom Ásotthalomu.


Už ste čítali?